Ten dzień wszystkie dzieci z przedszkola przywitały radośnie z kwiatami i uśmiechami. Nie odbyło się bez korowodu i wspólnego pakowania Marzanny - Pani Renatka zawiozła ją na pocztę i wysłała na Biegun Północny. Były również cukierki.
Kolorowe i różne skarpetki "nie do pary" to symbol tolerancji i solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Przedszkolaki również przyłączyły się do tej ogólnoświatowej akcji. Brawo!
W odpowiedzi na konieczność podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej, upowszechniania wiedzy i aktywizacji społecznej w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonej gospodarki wodnej na poziomie lokalnym i regionalnym, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował pilotażowy program „Ekopracownia” w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, który będzie wdrażany wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Na ten cel przeznaczono w województwie zachodniopomorskim 2.625.000,00 zł w 2023 r. zgodnie z ogłoszonym Regulaminem konkursu.
Pragniemy poinformować, że nasza szkoła złożyła wniosek i będziemy trzymać kciuki za przejście do drugiego etapu konkursu.
Poniżej przedstawiamy film przygotowany przez panią inspektor Justynę Ondycz we współpracy z panem Markiem Kowalczukiem. Film jes załącznikiem do wniosku.
21 marca to początek wiosny - dzień radości i zabawy. W tym dniu nasi uczniowie nie pojawili się w szkole (w końcu to dzień wagarowicza). Jednak to nie była ucieczka z lekcji, ale mile spędzony wypad do Szczecina. Było kino, zakupy w outlecie i oczywiście McDonald. Szkoda, że witamy wiosnę tylko raz w roku...
14 marca uczniowie klas 4 - 8 świętowali Dzień Matematyki i Dzień Liczby Pi. Podczas lekcji zmagali się z różnymi zadaniami:
- klasa 4 nie tylko poznała historię liczby Pi, ale usłyszała ją w muzyce i rysowała miasto Pi,
- klasa 5 przeniosła się w czasie dzięki ułamkom,
- klasa 6 próbowała udowodnić istnienie liczby Pi,
- a klasa 8 rozwiązywała zadania w Escapebooku.
Ewa Wojnarowska
Dzisiaj, w Światowym Dniu Matematyki, odbył się turniej matematyczny "MATEMATYKA SIĘ LICZY!”, w którym uczestniczyły przedszkolaki z naszego Oddziału Przedszkolnego w Przelewicach. Turniej odbył się w ramach projektu "Matematyka w przyrodzie ukryta” sfinansowanego ze środków fundacji mBanku w ramach programu "Rosnę z matematyką".
Celem konkursu było prezentowanie przez dzieci umiejętności matematycznych nabytych w przedszkolu, kształtowanie dojrzałości. emocjonalnej, umiejętności pokonywania trudności i pracy w zespole.
Turniej przebiegał w formie gry zespołowej, podczas której dzieci podzielone na grupy: Smerfy, Motylki i Pszczółki, świetnie się bawiąc rozwiązywały zadania z zakresu:
- układania obrazka (figury) wzdłuż osi symetrii,
- przeliczania i szacowania zbiorów,
- porównywania liczebności zbiorów, stosowania znaków „<, >, =”,
- segregowania przedmiotów według wybranej cechu,
- układania przedmiotów od najmniejszego do największego,
- układania figur ze słomek konstrukcyjnych.
Turniej zakończył się remisem a wszystkim jego uczestnikom za aktywny w nim udział wręczono pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki Nie zapomniano o wspólnych zabawach matematycznych w wybranych kącikach tematycznych.
Organizatorkami konkursu byli wychowawcy grup Smerfy, Motylki oraz Pszczółki.
W tym roku Dzień Matematyki przypadł na 14 marca. Został on stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Uczniowie klas 1-3 z naszej szkoły, w sposób zaplanowany przez nauczycieli, poprzez zabawę, doskonalili swoje umiejętności matematyczne, utrwalali dodawanie, odejmowanie, tabliczkę mnożenia, wiedzę praktyczną, logiczne myślenie jak również integrowali się we wspólnym działaniu, wykazując się przedsiębiorczością i kreatywnością. Zadania i rywalizacja wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Nie zabrakło dobrej zabawy, a uczniowie mogli się przekonać, że matematykę da się lubić.
Joanna Kowalczyk
Uczniowie klasy 2 doszli dzisiaj do ciekawych wniosków wykonując doświadczenie SKACZĄCE ZIARENKA, do którego potrzebowali ziaren ryżu, folii, miski, drewnianej łyżki i patelni. Na folię naciągniętą na szklaną miskę należy nasypać trochę ryżu. Następnie zbliżyć do miski patelnię odwróconą dnem do góry i uderzać w nią mocno łyżką. Okazało się, że ziarenka ryżu zaczęły podskakiwać. Obserwatorzy zauważyli, że dźwięk rozchodzący się w powietrzu spowodował drgania miski, a te z kolei wprawiły w ruch ziarenka ryżu. Tym sposobem zobaczyliśmy dźwięk. Na tym jednak nie poprzestali i oprócz patelni wykorzystali wszelkie dostępne w klasie instrumenty muzyczne. Oj, było głośno!
Joanna Kowalczyk
W tym roku rekolekcje wielkopostne dla naszych uczniów odbyły się w dniach od 8 - 10 marca. Nauki dla dzieci poprowadził ks. Rusłan Marciszak, proboszcz parafii greckokatolickiej w Stargardzie. Nauczyciele i dzieci są ogromnie wdzięczni za pięknie przeżyte chwile. Za głoszone Słowo Boże, wspólne śpiewy, za otwarte serce i radość dziękujemy!
ks. Przemysław Kryszczyński
Pisaliśmy wcześniej o inicjatywie edukacyjnej MEN - Laboratoria Przyszłości. Teraz przyszedł czas na działanie. W stworzonym specjalnie dla potrzeb zajęć z wykorzystaniem narzędzi pomieszczeniu, uczniowie zaczęli poprzez eksperymentowanie zdobywać umiejętności praktyczne. Prowadzone w sposób ciekawy zajęcia będą sprzyjały odkrywaniu telentów i rozwijaniu ich zainteresowań.
I tak uczniowie z wielką ochotą uczestniczyli w zajęciach CLiL z języka angielskiego z wykorzystaniem dostarczonego sprzętu sprzętu. Dwoje uczniów z klasy 8 zaprogramowało i wydrukowało stworzone przez siebie budynki. Dzięki okularom do wirtualnej rzeczywistości możemy zwiedzać pałac Bukingham, różne miasta w krajach anglojęzycznych i zapoznać się z ich historią. Okulary są również przydatne na innych przedmiotach.
Olga Rusiecka
W klasie 2 na zajęciach rozwijających korzystaliśmy z zestawu "Sekrety elektroniki". Uczniowie w czasie zajęć poznali symbole graficzne podstawowych elementów elektronicznych oraz zasadę działania obwodów elektrycznych. Budując fascynujące urządzenia można było usłyszeć rozlegający się po sali dźwięk wozu policyjnego, karabinu maszynowego czy syreny strażackiej wydawany przez brzęczyk. Młodzi elektronicy budowali obwody na podstawie barwnej obrazkowej instrukcji. Mnóstwo zajmujących i stymulujących wyobraźnię eksperymentów zapewniło nam wspaniałą zabawę.
Joanna Kowalczyk
8 marca - dzień wszystkich Pań, tych małych i tych dużych. Z tej okazji męska część naszej szkoły przygotowała program artystyczny. Wszystkich zgromadzonych przywitał Longin. Następnie szkolny teleekspres poprowadził Kamil Kurczok, czyli Filip z klasy 5. Piosenkę "To nie ja byłam Ewą" wyśpiewały uczennice klasy 5 - Lidka i Marysia. Kosmiczną scenkę odegrali uczniowie klasy 5 - Wojtek i Stasiu. Był też skecz "Nie ma problemu", w którym Ania z Bartkiem odegrali scenę pracującej żony i męża, który "uchylał się" od pracy. Czarną wizję z męskiego punktu przedstawił Bartek ze Stasiem, a groźną żonę zagrała Hania. Na deser mogliśmy obejrzeć dwa układy taneczne - kankan i chocolate choco choco w wykonaniu uczniów klasy 5 i klasy 8. Na koniec każda kobieta otrzymała słodkiego lizaka. Było miło i wesoło.
Dzień Kobiet w klasie II
Prezenty dla dziewczynek z grupy Smerfy
W tym tygodniu wręczono nagrody w konkursie zorganizowanym przez samorząd uczniowski na najpiękniejsze przystrojenie sali lekcyjnej w klimacie karnawałowo - walentynkowym. W kategorii klas 1-3 wygrała klasa II, a w kategorii klas 4-8 klasa 7. W nagrodę otrzymali słodkie upominki oraz vouchery na lekcję w okularach VR dla kasy 2 oraz voucher na przełożenie sprawdzianu w dowolnym terminie i lekcji dla klasy 7. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich do brania udziału w kolejnych wyzwaniach.
Olga Rusiecka
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji podsumowującej działania podjęte w grupie SMERFY w ramach Ogólnopolskiego Projektu Ekologicznego "Zakamarek-ekotriki na kąciki".
Magdalena Tyczyńska
Kamilla Jasiejko-Turtoń
W dniu 01.03.2023 r. w Pyrzycach odbyły się Powiatowe Zawody w Piłce Siatkowej w kategorii Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Chłopcy stanęli na wysokości zadania i zajęli w każdej kategorii II miejsce.
Dominik Cepa, Oliwier Benka, Bartosz Kraśniański, Antoni Ziarkowski, Tymoteusz Paplicki, Filip Kustra, Mikołaj Mieszkowski
Dominik Janasik, Stefan Niewiadomski, Dawid Żuk, Jakub Tworek, Wiktor Dołgowski, Artur Kuklewski, Adrian Chudzikowski
W listopadzie dwóch uczniów z naszej szkoły przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu dla młodych programistów "Programuję z Pixblocks". Po zarejestrowaniu się, chłopcy przystąpili do zadań rozgrzewkowych. W styczniu 2023 r. rozpoczęły się kwalifikacje. Aby przejść pomyślnie kwalifikacje, należało rozwiązać poprawnie 16 z 20 zadań, które w tym czasie były widoczne w specjalnej zakładce konkursowej aplikacji PixBlocks. Czas rozwiązywania zadań nie był brany pod uwagę. Okazało się, że obydwaj chłopcy przeszli pomyślnie kwalifikacje i tym samym dostali się do finału, który odbędzie się 15 marca 2023 r. Trzymajmy wszyscy kciuki w tym dniu za Cypriana Kowalczyka z klasy 3 i Marcela Ondycza z klasy 5 w walce o tytuł Najlepszego Programisty!
Zachęcamy dzieci i młodzież z naszej szkoły do udziału w kolejnej edycji konkursu ekologicznego organizowanego przez Gminę Przelewice. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych, a na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody.
Harmonogram konkursu:
10.03.2023 r. - termin składania prac w szkole,
24.03.2023 r. - rozstrzygnięcie konkursu.
Więcej informacji tutaj.
Za tydzień długo oczekiwane ferie zimowe. Wiemy, że szykują się wyjazdy, może spadnie śnieg i będziecie spędzać czas na zabawach. Może jadnak weźmiecie udział w konkursie i znajdziecie czas na wykonanie ciekawej pracy plastycznej, do czego jeszcze raz zachęcamy:)
W dniu dzisiejszym oddziały przedszkolne oraz klasy I - V uczestniczyły w spektaklu pt.: "Pinokio". Pinokio to znana i lubiana przez dzieci bajka o drewnianym pajacyku wystruganym z drewna przez ubogiego Dżepetta. Pajacyk zaczyna odczuwać ludzkie emocje i musi stanąć przed wieloma wyborami. Za dobre otrzymuje nagrody, a za złe — ponosi konsekwencje. Największą z nich jest wydłużający się nos, który z każdym kolejnym kłamstwem staje się coraz większy.
„Pinokio” sugeruje dzieciom, że warto się uczyć, być grzecznym, szanować rodziców, a także uczy ostrożności w stosunku do nieznajomych.
Iwona Gąsiorowska