Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach, których celem było uczulenie na to, jak istotną rolę w naszym codziennym życiu pełni przyroda. Spotkanie wzbogaciło dzieci w bezcenną wiedzę, która posłuży im w przyszłości, a na pamiątkę każdy otrzymał Dyplom Małego Ekologa.
Piękna jesień okazała się dziś idealnym czasem na wyjazd studyjny do naszej wojewódzkiej instytucji Ogrody Przelewice. W ramach realizacji projektu pn. "Młodzi odkrywcy atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego" nasze dzieci z klas 1- 4 uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych przygotowanych przez pracowników Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach.
Całość spotkania zakończończyła sie wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Tu słowa podziękowania dla Agnieszki Czogała i Bogusława Pokorskiego za organizację poczęstunku dla naszych milusińskich.
Wyjazd studyjny został sfinansowany z dotacji jaką grupa nieformalna pod opieką OSP Płońsko uzyskała z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik 2022-2024, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachochodniopomorskiego.
Ewa Gąsiorowska-Nawój
Dziś, 28 października, młodzi odkrywcy atrakcji turystycznych z naszej szkoły zwiedzali stolicę powiatu pyrzyckiego. W promieniach jesiennego słońca młodzież odzwiedziła park z historycznym czołgiem, spacerując wzdłuż średniowiecznych murów obronnych miasta Pyrzyce (najdłuższych tak zachowanych fortyfikacji miejskich na Pomorzu Zachodnim) mogła podziwiać zabytkowe baszty, zapoznać się z historią i odkryciami archeologicznymi głównego kościoła w centrum miasta, a także zobaczyć współwczesne atrakcje stolicy powiatu jak miejska fontana.
Całość wyprawy zakończyła się wizytą w siedzibie powiatu, czyli w Starostwie Powiatowym, gdzie na młodych turystów czekał słodki poczęstunek i jeszcze mała garść informacji historycznych.
Uczniów klasy 6 i klasy 8 po mieście Pyrzyce oprowadzali Remik Pajor-Kubicki i Waldemar Pender w towarzystwie uczniów Zespół Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach - dziękuję Wam zaangażowanie w nasz projekt. Oczywiście słowa podzìękowania kieruję do pracowników Starostwa, którzy przygotowali wizytę młodych młodych mieszkańców powiatu w naszym urzędzie, szczególnie pracownikom Wydziału Oświaty, Kultury i Turystyki Pani Dyrektor Wiolecie Leśniewskiej i Beacie Kwiecień oraz Panu Sekretarzowi Mariuszowi Majakowi.
A całość wyjazdu pomogli mi zorganizować Anna Benka oraz Waldemar Pender jako kolejny etap projektu pn. "Młodzi odkrywcy atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego", który jest sfinansowany z dotacji jaką grupa nieformalna pod opieką OSP Płońsko uzyskała z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik 2022-2024, zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachochodniopomorskiego.
Dzisiaj w ramach projektu pn. "Młodzi odkrywcy atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego" Olgierd Kustosz wspólnie z Ewą Gąsiorowską-Nawój oraz dh Bogusławem Pokorskim mieli okazję sprawdzić wiedzę z zakresu ekologii wśród Przelewickich przedszkolaków.
Jak się okazuje, maluchy swoją wiedzą mogą zawstydzić niejednego dorosłego. Przedszkolaki otrzymały ekologiczne książeczki, które na pewno pomogą im utrwalić zdobytą dotychczas wiedzę oraz poznać nowe zagadnienia związane z ekologią.
Piękna wystawa atrakcji turystycznych naszego regionu - ostatni punkt projektu pn. "Młodzi odkrywcy atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego"
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, lepiej się koncentrujemy i mamy siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień i okazja do wprowadzania nawyków zdrowego odżywiania. Motylki uczą się przez działanie i tego dnia przypomniały sobie piramidę zdrowego odżywiania oraz wspólnie przygotowały sobie zdrowe, pachnące śniadanie.
Justyna Osipowicz
9 listopada nasze kochane maluszki świętowały „Dzień Jeża”! Podczas zajęć dzieci miały możliwość poszerzyć oraz utrwalić wiedzę dotyczącą życia jeży. Ten dzień był doskonałą okazją do uświadomienia najmłodszym, co zagraża tym zwierzętom.
Nie zabrakło także wesołych zabaw przy muzyce oraz różnych zadań np. Misie układały jeżowe puzzle oraz przeliczały klamerki, które służyły nam jako jeżowe kolce. Na koniec świetnie poradziły sobie z rozpoznawaniem i segregowaniem kolorów liści do odpowiednich pojemników. To był udany dzień!
Małgorzata Mierzwa
Klaudia Kasperkiewicz
Jeżowe puzzle
Przeliczanie klamerek
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystym podniesieniu flagi narodowej na maszt postawiony w ramach projektu "Pod biało-czerwoną" pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów. Projekt „Pod biało-czerwoną”, ma na celu nie tylko uhonorowanie Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny ale również ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców i zachęcić do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami.
Po uroczystości podniesienia na maszt biało–czerwonej flagi oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego wszyscy uczestnicy udali się do hali sportowej w Przelewicach, gdzie odbyła się uroczysta Akademia z okazji 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Postawa patriotyczna naszych przedszkolaków widoczna była w dniu Narodowego Święta Niepodległości na każdym kroku: w zabawach, spacerze, ubraniu, piosenkach i wierszach oraz w postawie podczas odśpiewywania Hymnu Polski.
11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. W dniu dzisiejszym wzięliśmy udział w uroczystym apelu, na którym uczniowie klasy piątej przybliżyli nam jak wyglądała droga Polaków do niepodległości oraz sylwetkę wybitnego Polaka, człowieka, dla którego niepodległa Polska, walka o niepodległość była priorytetem swoich działań i dążeń, a mowa o Józefie Piłsudskim.
Już po raz piąty w ostatni dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości, czyli 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączamy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W środę 9 listopada dzieci z oddziału 0 oraz klas 1-3 wraz ze swoimi wychowawcami pojechały do kina w Pyrzycach na seans filmowy pod tytułem "Pies w rozmiarze XXL”. Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się do restauracji Mc Donalds na małe conieco. Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych, w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Dzień był wyjątkowo udany ….
Joanna Kowalczyk
Dzięki bioróżnorodności mamy pożywienie i zdrowe powietrze. Bioróżnorodność jest gwarantem stabilnego i zdrowego środowiska. Niestety skutki działania człowieka są widoczne gołym okiem już dziś. Ubożenie bioróżnorodności i zmiany klimatyczne to smutny efekt stałego dążenia ludzkości do wzrostu gospodarczego. 8 listopada na terenie naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli Fundacji Aquarius Barlinek, która prowadzi działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na wodzie i pod wodą, promuje sporty wodne, a także prowadzi działalność edukacyjną. Uczniowie klas I-IV mieli okazję posłuchać ciekawego wykładu, obejrzeć filmy oraz wystawę fotograficzną pod nazwą "Bioróżnorodność-nasze przetrwanie".
Joanna Kowalczyk
Dnia 3 listopada 2022 r. w Przelewicach odbyły się Powiatowe Zawody Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. VII - VIII). Nasi uczniowie wygrywając wszystkie swoje mecze zostali mistrzami Powiatu Pyrzyckiego. Naszą szkołę reprezentowali:
Weronika Kucharska
Kaja Łukowska
Tymoteusz Paplicki
Jakub Tworek
Nasi mistrzowie wezmą udział w zawodach regionalnych powiatu pyrzyckiego.
Dnia 8 listopada 2022 r. w Przelewicach odbyły się Powiatowe Zawody Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (kl. IV - VI). Nasi chłopcy w składzie Bartosz Kraśniański i Antoni Ziarkowski wygrywając wszystkie swoje mecze zajęli I miejsce, natomiast dziewczęta w składzie Anna lasota i Lidia Lasota zajęły V miejsce.
Stanisław Warejko
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W ostatnich dniach kl. III zajmowała się zdrowym stylem życia. Wszelkimi wiadomościami i spostrzeżeniami na ten temat dzieci dzieliły się podczas pracy w zespołach poszukując odpowiedzi na pytanie: "Co to jest zdrowy styl życia?". W czasie kolejnych zajęć wykonały piramidy żywienia (również praca w grupach). Na innych wykonywały sałatki owocowe lub surówki z warzyw.
Barbara Gierszewska
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia.
W skład wyposażenia podstawowego wchodzą:
✔ drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami, ploterami etc.),
✔ mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami,
✔ sprzęt audio-wideo do nauki prezentacji swoich osiągnięć,
✔ stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).
Wyposażenie dodatkowe, które wybraliśmy stawia na rozwój praktycznych umiejętności, kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i konstruowania własnych projektów. Zestawy STEAM podnoszą atrakcyjność zajęć, zwiększając zaangażowanie uczniów w proces nauki. Podobnie jak klocki konstrukcyjne i zestawy modelarskie, pozwalają na rozwój indywidualnych zainteresowań i talentów wśród uczniów.
Katalog przygotowany przez MEiN definiuje możliwe do zakupu pozycje dodatkowe. Z pośród nich wybraliśmy:
✔ zestawy do konstruowania oryginalnych robotów i nauki ich programowania,
✔ zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin, czyli doświadczenia STEAM, łączące w sobie elementy nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki,
✔ różnorodne klocki do samodzielnej konstrukcji - rozwijające w uczniach kreatywne myślenie,
✔ skaner kombatybilny z drukarką 3D,
✔ gogle wirtualnej rzeczywistości.
Nowoczesny dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny, zawitał do szkoły w Kłodzinie i do przedszkola w Przelewicach. Dzięki zaangażowaniu opiekunów, nauczycieli i dyrekcji została utworzona lista dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na badanie i leczenie stomatologiczne ich pociech w dentobusie.
Przedszkolaki dentysty również się nie boją i w kolejce do niego stoją:)
Korzystając z pięknej pogody przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Przelewicach postanowiły uroczystość związaną z obchodami Święta Ziemniaka, zorganizowanać w Ogrodzie Dendrologicznym. Były zawody i zabawy sportowe z ziemniakiem w roli głównej i kreatywne tworzenie ziemniaczanych stworków. Ale przede wszystkim czas ten dzieci spędziły na radosnych harcach na świeżym powietrzu oraz integracji miedzy grupami.
Kodowanie dla dzieci to łagodny i przyjazny sposób wprowadzenia w świat logicznego myślenia, dedukcji i obserwacji. Październik jest miesiącem kodowania, ale nie tylko w tym czasie oddajemy się tej pasji. To świetna zabawa w całym roku szkolnym.
Miło nam poinformować, że w konkursie fotograficznym nagrody otrzymali:
SP Kłodzino
Przedszkole
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Już kolejny raz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły biorą udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Biorąc udział w tym przedsięwzięciu pragniemy upamiętnić ważne rocznice, wydarzenia i postaci historyczne.
Porządkowanie grobów
Wycieczka do miejsca pamięci w Dziedzicach
Prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych
Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Przelewicach, tak jak ich starsi koledzy, włączyły się do akcji Ministerstwa Nauki i Edukacji "Szkoła pamięta". Dzieci wraz księdzem Przemysławem Kryszczyńskim oraz wychowawcami udały się na pobliski cmentarz, by zapalić znicze na grobach osób zasłużonych dla naszej społeczności oraz uporządkować opuszczone groby.
Jesteśmy dumni z postawy obywatelskiej naszych najmłodszych.
W poniedziałek 24 października Misie świętowały Dzień Dyni. Przedszkolaki poznały dynię i jej wartości odżywcze za pomocą zmysłu wzroku, dotyku, smaku i węchu. Doskonaliły swoje umiejętności matematyczne poprzez porównywanie liczebności oraz wielkości zbiorów czy przeliczanie dyń. Tego dnia towarzyszyły nam także różne dyniowe zabawy ruchowe. Dzieci tańczyły wokół dyni, przekazywały dynię sobie wzajemnie, a na koniec pokonały slalom między dyniami i toczyły dynię. Ponadto doskonaliły swoje umiejętności manualne podczas wykonywania pracy plastycznej malując farbą przy użyciu gąbki jesiennej dyni. Na zakończenie dnia była sesja zdjęciowa z dynią i dyniowymi opaskami. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Małgorzata Mierzwa, Klaudia Kasperkiewicz
Poznajemy dynię
Zabawy z dynią
Dynia - praca plastyczna
Sesja zdjęciowa