25 kwietnia uczniowie z klasy I w ramach promocji zdrowego żywienia samodzielnie przygotowali pyszne twarożki z warzywami. Rzodkiewka i szczypiorek smakowały wyśmienicie, bo pochodziły z naszego szkolnego ogródka. Pierwszaki samodzielnie je zasiali, podlewali, a teraz z chęcią zjedli. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonali doskonale.
Joanna Kowalczyk
UWAGA! W terminie od 28.04.2025 r. do 09.05.2025 r. rodzice dzieci zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym proszeni są o złożenie w sekretariacie szkoły POTWIERDZENIA WOLI PRZYJĘCIA do Punktu/Oddziału Przedszkolnego.
16 kwietnia W Lipianach odbyły się Indywidualne Powiatowe Zawody w Tenisa Stołowego. W kategorii chłopców 1 miejsce zajął Antoni Ziarkowski, natomiast w kategorii dziewcząt Lena Bujalska zajęła 3 miejsce, a Jagoda Katarzyniak zajęła 4 miejsce.
Stanisław Warejko
Patronem naszej szkoły jest Jan Brzechwa, więc szczególną uwagę poświęcamy jego twórczości. W związku z tym 16 kwietnia 2025 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I - VIII. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych - dzieci młodsze z klas I - III oraz dzieci starsze z klas IV - VIII.
Po wysłuchanie recytacji w wykonaniu uczestników konkursu, komisja w składzie: pani Krystyna Jabłońska, pani Aleksandra Kowalewska, pani Barbara Gierszewska, pani Elżbieta Stasiaczyk i pani Teofila Guc wyłoniła zwycięzców.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Konkurs zorganizowały i przeprowadziły pani Joanna Kowalczyk i pani Jolanta Czerniak.
Do Świąt Wielkanocnych przygotowujemy się nie tylko w domu, ale również w naszej szkole. Klasa I miała zajęcia tematyczne, dzięki którym dzieci poznawały tradycje i zwyczaje świąteczne. Uczniowie już od tygodnia przygotowywali różnorodne ozdoby związane z Wielkanocą, a także posiali swój własny owies, który w najbliższym czasie przyozdobi wielkanocny stół.
Joanna Kowalczyk
W minionym tygodniu klasa 3 omawiała lekturę „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Uczniowie, zanim wyruszyli na spotkanie z sympatycznym doktorem i jego przyjaciółmi, zaplanowali podróż do Afryki. Pracując w grupie omawiali zagadnienia związane z:
- położeniem i ukształtowaniem powierzchni Afryki;
- klimatem;
- roślinnością;
- oraz zwierzętami.
Efekty swojej pracy przedstawili w formie plakatu. Na kolejnych lekcjach uczniowie rozwiązywali zagadki i zadania dotyczące przygód doktora i jego zwierząt pracując przy użyciu tablicy multimedialnej czy mapy. Zakończeniem omawianej lektury było stworzenie planu wydarzeń oraz zaprojektowanie własnej okładki książki. Uczniowie bardzo twórczo i kreatywnie podeszli do rozwiązania swoich zadań i wykazali się świetną znajomością treści lektury.
Małgorzata Mierzwa
W ramach Wojewódzkiego Programu Higieny i Profilaktyki Wybranych Chorób Zakaźnych dla uczniów klas I–III szkół podstawowych, zatytułowanego „Higiena Naszą Tarczą Ochronną”, w klasie pierwszej zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne pt. „My zasady higieny znamy i o nasze ciała dbamy”. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi higieny osobistej. Omówiono, czym jest higiena, dlaczego jest ważna oraz jakie czynności wchodzą w jej zakres. Przedstawiono uczniom cel zajęć i zakres tematyczny programu. Dzieci obejrzały również prezentację multimedialną pod tytułem „My zasady higieny znamy i o nasze ciała dbamy”, która przybliżyła im znaczenie hasła „higiena osobista”. Wśród omawianych zagadnień znalazły się takie tematy jak: mycie rąk, higiena jamy ustnej, wieczorna toaleta, pielęgnacja skóry, włosów i paznokci, znaczenie snu i wypoczynku, utrzymywanie porządku wokół siebie, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna. Zajęcia miały także charakter praktyczny i kreatywny — uczniowie wykonali prace plastyczne o tematyce zdrowotnej. Rozwiązywali również zagadki związane z omawianym tematem oraz wysłuchali ciekawostek i informacji o codziennych czynnościach higienicznych. Dzięki tym zajęciom dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat higieny osobistej oraz zrozumiały, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i otoczenie.
Aleksandra Kowalewska
Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Przelewicach biorą udział w systematycznych spotkaniach integracyjnych z Niepublicznym Przedszkolem "Bratek". W procesie integracji kształtuje się u dzieci przekonanie, że każdy ma prawo do wspólnej zabawy i nauki niezależnie od stanu zdrowia i sprawności oraz że nie należy nikogo wykluczać z tej grupy. Wspólne zabawy, zajęcia dydaktyczne czy zwykły relaks na placu zabaw sprawiły, że wywiązały się pierwsze przyjaźnie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
Panie z Oddziału Przedszkolnego
1 kwietnia przedszkolaki z grupy Misie wybrały się do Gabinetu Weterynaryjnego. Pani Małgosia ciepło nas przywitała i na wstępie pokazała dzieciom wagę, na której ważone są zwierzęta. Następnie dzieci wcieliły się w rolę chorych zwierzątek, a Pani Weterynarz krok po kroku wyjaśniła co się robi, gdy do gabinetu trafi np. piesek z chorą łapką. Dzieci miały okazję również pooglądać płytkę pod mikroskopem oraz zobaczyć jak wygląda sala operacyjna. Na koniec Pani zaprosiła nas do laboratorium, w którym bada próbki krwi. Dzieci z ciekawością i skupieniem wysłuchały Pani Weterynarz i otrzymały zwierzątkowe kolorowanki oraz lizaki. W ramach podziękowań dzieci również wręczyły Pani Małgosi mały upominek.
Joanna Radomiak
Podczas zajęć rozwijających uczniowie klasy I w sposób praktyczny ustalali stałość płynu - wykonywali doświadczenia związane z obserwacją pojemności naczyń i przelewaniem wody. Samodzielnie wyciągali wnioski z prowadzonych obserwacji dotyczących m.in. rozpuszczalności substancji, czy też sprawdzali co pływa, a co tonie? Wykonali również doświadczenie z „wędrującą wodą” oraz doświadczenia interaktywne.
Joanna Kowalczyk
W dniach od 26 do 28 marca 2025 r. odbywały się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Na zaproszenie księdza proboszcza Przemysława Kryszczyńskiego nauki rekolekcyjne poprowadził ksiądz Marcin Smoliga. Przez dwa dni nauki odbywały się w szkole dla dwóch grup wiekowych, trzeciego dnia wszyscy udali się do kościoła. Podczas spotkania, oprócz słów skierowanych do uczestników, nie zabrakło śpiewu i tańca. Dziękujemy:)
W klasie 3 i 4 odbyły się kolejne warsztaty kulinarne. Mali kucharze w czasie warsztatów poznali różne smaki i zapachy. Na zajęciach poznali podstawy gotowania odpowiednie do wieku. Uczyli się podstawowych umiejętności takich jak: odmierzanie, mieszanie, krojenie, roztrzepywanie. Dzieci przyrządziły pyszne babeczki oraz gofry przyozdobione ulubionymi owocami. Uczniom przez cały czas towarzyszyła uśmiechnięta buzia i dobry humor. Niebawem kolejne warsztaty!!!
Małgorzata Mierzwa
26 marca 2025r. na lekcji biologii uczniowie klasy 6 poznali ciekawostki na temat rozmnażania i rozwoju ptaków oraz budowy jaja. Pod koniec zajęć każdy uczeń, pod bacznym okiem p. Teresy Wierzbowskiej, mógł samodzielnie wykonać pisankę/kraszankę wykorzystując do ozdoby naturalne materiały. Lekcja była niezwykle pouczająca i zarazem bardzo kreatywna.
Krystyna Jabłońska
Dzieci z grupy MISIE miały możliwośc samodzielnie przygotować pyszną, kolorową i witaminową sałatkę owocową. Taka witaminowa przekąska jest alternatywą dla słodyczy, które tak bardzo lubimy. Przed przystąpieniem do pracy dzieci dokładnie umyły ręce, pamiętając o zasadach higieny. Przedszkolaki pokazały, że potrafią bezpiecznie posługiwać się nożem podczas krojenia owoców na małe kawałki. Degustacja sałatki owocowej była bardzo przyjemna. Dzieciom wyjątkowo smakowały owoce w takiej postaci, tym bardziej, że był to efekt ich pracy.
Panie z grupy Misie
Klasa pierwsza posiała już pierwsze warzywa w szkolnej szklarni, teraz czas na przygotowanie zielonej dekoracji. Zabraliśmy się dziś za sianie owsa wielkanocnego. Każdy pierwszak otrzymał swoją doniczkę z imieniem oraz ziarna. Minidoniczki zostały ustawione na parapecie, w naszym kąciku przyrody. Teraz cierpliwie czekamy, podlewamy i obserwujemy.
Joanna Kowalczyk
UWAGA! W terminie od 24.03.2025 r. do 28.03.2025 r. rodzice dzieci zakwalifikowanych do Punktu/Oddziału Przedszkolnego w Przelewicach proszeni są o złożenie w sekretariacie szkoły POTWIERDZENIE WOLI PRZYJĘCIA do Punktu/Oddziału Przedszkolnego.
W końcu nadszedł ten długo oczekiwany dzień - powitanie wiosny. Dosyć mieliśmy krótkich dni, braku słońca i ciepłych ubrań! Teraz będzie cieplej, widniej i lżej. Oby tak było, bo bardzo się o to postaraliśmy. Przez wieś przeszedł kolorowy i głośny korowód, z marzanną na czele. Następnie udaliśmy się do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Tam czekał na nas poczęstunek - pyszne kiełbaski z ogniska. Po przejściu z Kłodzina smakowały wyśmienicie. Później czekała nas tylko zabawa - w pełni skorzystaliśmy z placu zabaw znajdującego się w ogrodzie. To był piękny, słoneczny i bezwietrzny dzień. Witaj, Wiosno!
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji ekologicznej, która ma na celu aktywizację dzieci i młodzieży do dbania o środowisko naturalne oraz edukację w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.