W listopadzie nasi uczniowie z klas 1 - 3 wzięli udział w gminnym konkursie pn. "Mój pupil" zorganizowany przez Wójta Gminy Przelewice Pana Mieczysława Mularczyka. W dniu 21 listopada 2024 roku komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, którzy w nagrodę pojadą w dniu 3 grudnia 2024 na wycieczkę do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie - motoeksperymentarium. Konkurs był realizacją Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Przelewice. Osoby wyróżnione w konkursie to: Filip Gąsiorowski, Szymon Kopeć, Jan Kustra, Karol Grzywacz, Zofia Bujalska, Antonina Koszowska, Leon Liszowski i Szymon Jałoszyński. Serdecznie gratulujemy!
We wtorek 26 listopada klasy 1, 2 oraz 3 wybrały się na wycieczkę do Gorzowa Wlkp. Park Trampolin "Game Time" oferuje atrakcje, które przekraczają granice zwykłej zabawy. Skacząc na trampolinach, uczniowie mogli wyładować nadmiar energii, poprawić koordynację ruchową oraz zwiększyć swoją sprawność fizyczną. To był udany dzień pełen radości, uśmiechu i dobrej zabawy.
Joanna Rossa
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie, pluszowe misie opanowały naszą szkołę. Po raz kolejny 25 listopada postanowiliśmy uczcić to święto w klasach I-III w sposób szczególny. Były zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne, łamigłówki, quizy. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi pluszowymi misiami. Uczniowie poznali ciekawostki i historię powstania nazwy „Pluszowy Miś” , rozwiązywali test wiedzy dotyczący znajomości misiów z bajek, kolorowali obrazki, wykonali wspólne plakaty. To był wyjątkowy dzień, który wywołał wiele uśmiechu na twarzach uczniów i nauczycieli.
Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem jakim jest biblioteka. Była to kolejna wizyta wśród tylu książek. Z tematem spotkania zapoznała dzieci Pani Katarzyna, opowiadała dzieciom o tym magicznym miejscu. Z wielkim zainteresowaniem maluchy oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Na koniec dostaliśmy zakładki do książek oraz lizaki.
Magdalena Tyczyńska
Nasze przedszkolaki w dniu 09.09.2024 r. włączyły się w akcję Narodowe Czytanie. Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Dzieci z grupy zerowej Sówki wysłuchały fragmentu dzieła Juliusza Słowackiego „Kordian" (fragment bajki o „Janku co psom szył buty”) i próbowały odpowiadać na pytania do tekstu. Brały udział w zabawie ruchowej „Pieski w butach" i poznały znaczenie wybranych słów. Wykonały pracę plastyczną na temat wysłuchanej bajki.
Justyna Osipowicz
Nasz Oddział Przedszkolny w Przelewicach otrzymał podziękowanie za udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania! Nasza najstarsza grupa "Sówki" miała przyjemność zagłębić się we fragment "Kordiana" J. Słowackiego i zinterpretować go plastycznie. Cieszymy się, że już od najmłodszych lat można promować i odkrywać piękno polskich dzieł.
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości. W naszej szkole chcielibyśmy, aby życzliwość, uczynność i miłe słowa towarzyszyły nam każdego dnia.
Ten dzień uczniowie klas I - III spędzili czas na miłych i życzliwych zabawach. Podczas wyścigów rzędów panowała zdrowa rywalizacja - każdy uczeń zdobył uśmiech i pięknie pozował z nim do zdjęć. Dzieci pomagały również posprzątać porozrzucane klocki (zrobiły to po mistrzowsku), znalazły dobre słowo lub gest dla swojego kolegi lub koleżanki, a na koniec narysowały tyle uśmiechniętych buziek, ile oczek wypadło na kostce do gry. Po wspólnie spędzonym czasie każdy otrzymał znaczek z uśmiechniętą buźką. Oby takich miłych, życzliwych i wesołych dni było jak najwięcej:)
Dnia 19 listopada 2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały egzamin pierwszoklasisty. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania symbolicznym kluczem dokonała dyrektor szkoły pani Anna Komada. Tym samym pierwszoklasiści zostali włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłodzinie. Dowodem były akty pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawcę Joannę Kowalczyk. Najmłodsi otrzymali również wspaniałe prezenty od starszych kolegów z klasy trzeciej oraz Rodziców. Ciepłe słowa popłynęły również od przedstawiciela RR – Pani Ewy Jałoszyńskiej. Uczniom klasy pierwszej życzymy wielu sukcesów, nieustającego uśmiechu, a przede wszystkim czerpania radości z każdej chwili spędzonej w naszej szkole.
Joanna Kowalczyk - wychowawca klasy I
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodziliśmy w naszej szkole 15 listopada. Jak co roku dużo emocji wywołało mnożenie na czas w klasach 2 - 8, a także wśród nauczycieli. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, którzy z dumą wkleili do zeszytów od matematyki. Na przerwach międzylekcyjnych uczniowie mogli sprawdzać swoje umiejętności matematyczne w różnych grach i zabawach.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji, z czego bardzo się cieszymy. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Gratulujemy wszystkim MISTRZOM tabliczki mnożenia!
Ewa Wojnarowska
W poniedziałek spośród ekspertów wyłoniliśmy klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia:
Klasa 4 - Pola Baranowska
Klasa 5 – Cyprian Kowalczyk
Klasa 6 – Iga Brzychcy
Klasa 7 – Lidia Lasota
Klasa 8 – Antek Anczewski
W dniu 14.11.2024r. uczniowie klasy VII uczestniczyli w warsztatach, podczas których mieli możliwość odkryć swój talent i odmienić widzenie siebie i swojej przyszłej drogi zawodowej. Uczniowie poznali swoje zasoby i silne strony, mieli także możliwość przeprowadzić test dominującej półkuli mózgowej. Mocne strony i unikalne talenty to klucz do lepszego wykorzystania swojego potencjału. Lepsze poznanie siebie to klucz do sukcesu, którego wszystkim naszym uczniom życzymy!
W tym roku nasza szkoła włącza się do akcji dla potrzebujących dzieci i rodzin. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tak szlachetnym przedsięwzięciu.
Ewa Wojnarowska
Opiekun SKW
Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.Przyłącz się do akcji a:
• Wesprzesz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy. Bo jeden grosz czyni różnicę.
• Możesz otrzymać dodatkowe punkty za wolontariat, liczące się w rekrutacji do szkoły średniej.
W naszym Oddziale Przedszkolnym w Przelewicach zrealizowano w każdej grupie zajęcia edukacyjne dla dzieci „GADKI z psem”. Celem tych zajęć była umiejętność rozpoznawania sytuacji trudnych i niebezpiecznych oraz umiejętności reagowania na nie. Każda z liter wchodzących w skład słowa GADKI odnosi się do wskazówki, która pomaga dziecku uniknąć niebezpieczeństwa:
G – gdy mówisz „nie”, to znaczny „nie”
A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy
D – dobrze zrobisz mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją
K – koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy tylko do Ciebie
I – intymne części ciała są szczególnie chronione
Podczas zajęć dzieci poznały psa, który wyjaśnił nam 5 powyższych zasad na podstawie filmu edukacyjnego. Wykorzystano również różnego rodzaju zabawy oraz scenki dramowe utrwalające poznane zasady.
Zajęcia te odbyły się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Kampania ta jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Zachęcamy do zapoznania się z akcją GADKI oraz rozmawianie z dziećmi na temat tych zasad. #dziecinstwobezprzemocy
8 listopada 2024 r. cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu z okazji 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzisiejszy apel przybliżył, jak wyglądała droga Polaków do niepodległości. Przypomniano również sylwetkę wybitnego Polaka człowieka, dla którego niepodległa Polska, walka o niepodległość była priorytetem swoich działań i dążeń, a mowa o Józefie Piłsudskim.
W części artystycznej wystąpili uczniowie z klasy 7. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piękne wiersze, a pieśni patriotyczne poruszyły niejedno serce. Uroczystość przygotowała pani Krystyna Jabłońska, o oprawę muzyczną zadbał pan Mariusz Guc, a dekorację niepodległościową przygotowała pani Aleksandra Kowalewska.
11 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. W tym dniu obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Główne obchody rocznicy przypadły w naszej szkole na dzień 8 listopada. Tego dnia wszyscy świętowali wolność naszego kraju. Uczniowie klas I-III przyszli odświętnie ubrani i brali udział w tym doniosłym dniu.
Małgorzata Mierzwa
8 listopada 2024 r. o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. W ten sposób przyłączyliśmy się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i wspólnie świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W dniu 05.11.2024r. w ramach Kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", w klasie VII pedagog szkolny przeprowadził zajęcia profilaktyczne pn. “Zaufane spotkanie” – zajęcia o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Celem zajęć było m.in zwiększenie świadomości na temat możliwości otrzymania wsparcia osób dorosłych w trudnych momentach, budowanie motywacji do poszukiwania pomocy, także w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży, przekazanie wiedzy o tym, do kogo i w jaki sposób można zwrócić się o pomoc, dostarczenie wiedzy o zasadach działania telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, oraz informacji przydatnych w kontakcie z zespołem konsultanckim.
Agnieszka Andrzejczak
Dnia 04 listopada w ramach Kampanii "Dzieciństwo bez przemocy" w klasie ósmej zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne pt. "Przemoc domowa". Celem zajęć było poszerzenie wiedzy uczniów na temat różnych aspektów i przejawów przemocy domowej oraz rozwijanie umiejętności rozpoznawania zagrażających sytuacji. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, do jakich osób, instytucji czy organizacji, osoby doświadczające przemocy lub jej świadkowie mogą zwracać się o pomoc i wsparcie.
Magdalena Lubowiecka
Dnia 28 października w klasie VI zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne pt. ,,Przemoc rówieśnicza” w ramach Kampanii ,,Dzieciństwo bez przemocy”. Celem zajęć było podniesienie wiedzy na temat zjawiska przemocy rówieśniczej w świecie realnym i cyberprzemocy, reagowania i możliwości pomocy w sytuacji doznawania przemocy ze strony rówieśników lub bycia jej świadkiem.
Ewa Wojnarowska
Nadal trwa akcja czytania młodszym klasom przez ich starszych kolegów. Dziś Zuzia i Filip odwiedzili klasę 1. Przeczytali pierwszakom o kolejnych perypetiach leśnych zwierząt z książki "Król naszego lasu" Marioli Fajak-Słomińskiej.
Opiekun SKW
Ewa Wojnarowska
W dniu 3 listopada 2024 roku, została zrealizowana piękna inicjatywa pomocy zwierzakom ze schroniska w Choszcznie. Od kilku tygodni przedszkolaki wspólnie z rodzicami zbierały karmę, by wesprzeć czworonogi potrzebujące pomocy. Każde dziecko włożyło w tę akcję dużo serca, ucząc się empatii i wrażliwości na los zwierząt. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zebrać znaczącą ilość darów, która tego dnia została zawieziona do schroniska. Dziękujemy:)
Joanna Radomiak
Justyna Osipowicz
W tym tygodniu odbyły się kolejne warsztaty kulinarne. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy V: Kacper Zakrzewski, Tomasz Turtoń, Ignacy Gapiński oraz Jacek Rychliński, którzy z zapałem pracowali nad przygotowaniem pysznych babeczek marchewkowych i czekoladowych! Dzięki sprzedaży babeczek udało się zebrać aż 320zł!!! Cały dochód uzyskany ze sprzedaży wypieków zostanie przekazany na rzecz szkoły poszkodowanej w wyniku powodzi. Zapraszamy na kolejne kulinarne spotkanie we wtorek 12 listopada !!!
Małgorzata Mierzwa
W środę 30 października uczniowie naszej szkoły brali udział w powiatowych zawodach w tenisie stołowym w ramach Igrzysk Dzieci Szkolnej. Turniej odbył się w ZS w Lipianach. Rozegrano turnieje singlowe oraz drużynowe, a wyniki poszczególnych zawodników przeliczono na klasyfikację drużynową. Dziewczęta w składzie Lena Bujalska oraz Olga Brzychcy zajęły 2 miejsce!!! Natomiast chłopcy w składzie Ariel Gapiński i Wiktor Kaczalski zajęli 4 miejsce. Gratulujemy!!!
Małgorzata Mierzwa
29 października 2024 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat drzew. Pogadankę o drzewach w oparciu o ciekawą prezentację multimedialną przeprowadził pan Adam Burczyk.