Listopad to szczególny miesiąc, w którym pamiętamy o tych, którzy odeszli - naszych najbliższych i tych, którzy przelali krew za naszą wolność. W związku z tym, podobnie jak wiele tysięcy szkół w Polsce, wzięliśmy udział w dwóch akcjach - "Szkoła pamięta" oraz "Szkoła do hymnu" i otrzymaliśmy podziękowania z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
To kolejna akcja, do której włączyła się nasza szkoła wspierając organizację pożytku publicznego Stowarzyszenie SURSUM CORDA (z łac. „w górę serca”). Akcja ma na celu sprzedaż kartek świątecznych zamówionych w Stowarzyszeniu, a dochód ze sprzedaży zostanie zainwestowany w pomoc ludziom bardzo jej potrzebującym, chorym i niepełnosprawnym z prowadzonego przez stowarzyszenie programu "Na Ratunek".
18 października klasy II i III pod opieką pań wychowawczyń: pani Joanny Kowalczyk, pani Barbary Kucharskiej i pani Jolanty Czerniak wybrały się na zajęcia pokazowe na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Uczniowie uczestniczyli w dwóch warsztatach. Pierwszy pod nazwą "Smakołyki z mleka" został zrealizowany w Zakładzie Technologii Mleczarskiej i Przechowalnictwa Żywności. Posiłkując się przygotowanymi recepturami, uczestnicy nabyli umiejętność wyrobu lodów śmietankowych i cytrynowych w warunkach domowych, tradycyjnych mlecznych napojów fermentowanych, takich jak jogurt, kefir oraz maseł smakowych (parykowe, czosnkowe, majerankowe, koperkowe). Otrzymane produkty były degustowane i wszystkim bardzo smakowały.
Drugi warsztat pod nazwą "Jak jeść zdrowo i kolorowo, czyli piramida żywienia w praktyce" przebiegał w Katedrze Towaroznawstwa, Oceny Jakości, Inżynierii Procesowej i Żywienia Człowieka. W jego trakcie dzieci wysłuchały mini wykładu na temat zdrowego odżywiania. Następnie pracując w grupach wykonały pracę plastyczną - piramidę żywienia, po czym przystąpiły do samodzielnego przygotowania tortilli ze zdrowych składników. Wszyscy skonsumowali ją ze smakiem.
Warsztaty były bardzo ciekawe, dzięki nim dzieci wzbogaciły swoją wiedzę nt. zdrowego jedzenia i wzbogacenia diety w mleczne produkty. Wróciliśmy zadowoleni i bardzo najedzeni.
Joanna Kowalczyk
Uprzejmie informujemy, iż w dniu
21 listopada 2019 r. (czwartek)
o godz. 16.00
odbędzie się spotkanie z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy
W październiku został ogłoszony konkurs fotograficzny dla wszystkich grup przedszkolnych pt. "Razem z rodzicami zaobserwowane i sfotografowane - jesień w obiektywie". Konkurs zorganizowały panie: Małgorzata Mierzwa i Patrycja Więckowska (grupa Biedronki). Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 4 listopada. Prace oceniał pan Lucjan Kowalczyk - dyrektor szkoły oraz pani Anna Komada - wicedyrektor szkoły. Po długich i trudnych naradach udało się wyłonić trzy najlepsze prace. I miejsce zajął Marcel Kocanowski, II miejsce - Szymon Kopeć, zaś III miejsce Natalia Lewandowska. Serdecznie gratulujemy:)
Pozostali uczestnicy konkursu - Jagoda Turtoń, Kornelia Stępowska, Michalina Więckowska, Zuzanna Wiśniewska, Joanna Jaruga, Zofia Antkiewicz, Magdalena Lewandowska, Marcelina Kocanowska, Adam Andrzejczak, Tomasz Turtoń, Julia Janowska, Leon Rusiecki, Jakub Woźniak, Nadia Janasik, Hanna Owczarczak, Lena Lachowska oraz Jagoda Jankowska zostali wyróżnieni i nagrodzeni upominkami. Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło 8 listopada.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom za zaangażowanie i udział w konkursie. Dziękujemy również naszym sponsorom - ATD Tomasz Chyliński, promocjone.com Barlinek, Ziemkiewicz Pracownia Złotnicza Barlinek, Domki Lawenda Ustronie Morskie, Kwiaciarnia "Magia Kwiatów" Przelewice, Malinowy Ogród Dorota i Kamil Kaliwoszka, Sklep Wielobranżowy Beata Woźniak, Kwiaciarnia "Art.&Flower" Barlinek, Warta art. papiernicze i biurowe Barlinek za nagrody finansowe i rzeczowe, dzięki którym każdy uczestnik otrzymał upominek:) Prace konkursowe można obejrzeć na korytarzu w Oddziale Przedszkolnym.
13 listopada 2019 r.
W dniu dzisiejszym udaliśmy się do Barlinka na przedstawienia teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Artenes z Wrocławia. Grupy przedszkolne i klasy I - III obejrzały spektakl pt. "Dzieci Króla Baśni", którego bohaterami jest troje niegrzecznych dzieci. Pod wpływem dobrego Króla Baśni i jego czarów, dzieci zaczynają ze sobą współpracować i stają się przyjaciółmi. Uczniowie klas starszych poznali historię wielkiego małego Nemeczka, bohatera spektaklu pt. "Chłopcy z Placu Broni".
8 listopada 2019 r.
W piątek nasi najmłodsi z grup przedszkolnych uroczyście uczcili 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości. O godz. 11.11 wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Następnie rozpoczęła się część artystyczna Przygotowana przez grupy: "Biedronki", "Motylki" i "Pszczółki". Podczas występu nie zabrakło pięknie wyrecytowanych wierszyków, a także tańców w wykonaniu dwóch najstarszych grup. Najmłodsza grupa wykonała barwne biało - czerwone chorągiewki, które dopełniły wystroju całej uroczystości.
W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy "Motylki" poznawały historię swojej ojczyzny. Poprzez zabawę w kodowanie zapamiętały symbole narodowe, samodzielnie układały kontury nasze mapy oraz zaznaczały największe rzeki Polski i nazwy niektórych miast. Ćwicząc swoje ręce techniką origami stworzyły godło Polski. Nauczyły się kroków poloneza oraz odbył się po raz drugi pokaz mody patriotycznej.
8 listopada 2019 r.
Godzina 11.11 - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Uroczystą akademię z okazji odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę przygotowali uczniowie klasy VIII wspólnie z panią Krystyną Jabłońską i panem Mariuszem Gucem. W ten sposób chcieliśmy upamiętnić odzyskanie przez Polskę suwerenności po 123 latach zaborów. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Ukazano sytuację polityczną oraz ducha narodu polskiego, który stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Recytowano wiersze, śpiewano pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia Polaków walczących o wolność. Dla wielu ten dzień w naszej szkole stał się niezapomnianą lekcją historii.
Lekcja 1. 08:20 - 09:05
przerwa 09:05 - 09:10
Lekcja 2. 09:10 - 09:55
przerwa 09:55 - 10:05
Lekcja 3. 10:05 - 10:50
przerwa 10:50 - 11:00
Lekcja 4. 11:00 - 11:45
przerwa 11:45 - 11:55
Lekcja 5. 11:55 - 12:40
przerwa 12:40 - 12:45
Lekcja 6. 12:45 - 13:30
przerwa 13:30 - 13:40
Lekcja 7. 13:40 - 14:25
przerwa 14:25 - 14:30
Lekcja 8. 14:30 - 15:15
Trasy i godziny dowozu uczniów do szkoły obowiązujące od dnia 04.11.2019 r.
Oćwieka (PKS, droga powiatowa) - 7:57
Kluki (PKS, droga powiatowa) - 7:59
Kosin (PKS, droga powiatowa) - 8:03
Przelewice (przystanek przy remizie) - 8:07
Przelewice (przystanek przy byłym PG) - 8:09
Przelewice (przystanek gminny bloki - 8:11
Kłodzino (szkoła) -8:14
Myśliborki (przystanek gminny) - 7:10
Bylice (PKS, droga powiatowa) - 7:15
Ślazowo (PKS, droga powiatowa) - 7:23
Przelewice (przedszkole przy remizie) - 7:30
Przelewice (przystanek przy byłym PG) - 7:32
Kłodzino (szkoła) - 7:40
Wołdowo (przystanek gminny) - 7:25
Gardziec (PKS, droga powiatowa) - 7:30
Laskowo (PKS, droga powiatowa) - 7:40
Płońsko (PKS, droga powiatowa) - 7:48
Rosiny (PKS, droga powiatowa) - 7:52
Kłodzino (szkoła) - 7:56
Przelewice (przystanek przy byłem PG) - 8:05
Przelewice (przedszkole) - 8:08
UWAGA: wszyscy uczniowie z miejscowości Przelewice uczęszczający do
Szkoły Podstawowej w Kłodzinie będą dowożeni jednym kursem
autobusu z trasy: Oćwieka-Przelewice-Kłodzino.
30 października 2019 r.
Dzisiaj uczniowie z klasy 4 zrealizowali kolejną część programu "Bieg po zdrowie". Podczas zajęć z pedagogiem szkolnym - panią Agnieszką Anndrzejczak, m.in. obliczali ile kosztuje palenie papierosów. Wynik wszystkich zaskoczył...Wspólnie przeliczali co mogliby za taką kwotę sobie kupić oraz wymieniali przykłady jak inaczej można byłoby wykorzystać pieniądze wydane na palenie. Kartki z obliczeniami zabrali do domu. Będą nimi przekonywać swoich najbliższych do pożegnania się z nałogiem palenia papierosów. Lekcja ta skłoniła uczniów do refleksji nad ekonomicznym aspektem palenia papierosów i na długo ją zapamiętają.
29 października 2019 r.
Dzisiaj w klasie drugiej odbyła sie ciekawa lekcja, na której uczniowie mieli okazję poznać właściwości magnesu i zrozumieć pojęcie przyciągania. Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia filmu edukacyjnego pt. "Do czego można wykorzystać magnes?", następnie wspólnie przeprowadzały doświadczenia - sprawdzały, które przedmioty przyciągają magnes. Takie lekcje są zawsze bardzo interesujące i rozbudzają zainteresowania dzieci światem przyrody od najmłodszych lat.
Joanna Kowalczyk
W październiku br. rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej "Logopeda online", zgłoszonej przez panią Agnieszkę Andrzejczak - logopedę szkolnego SP Kłodzino. W związku z tym, został utworzony profil na Facebooku Logopeda szkolny SP Kłodzino (Agnieszka Andrzejczak). Poprzez utworzony profil logopeda szkolny będzie prowadził terapię online z 2 wybranych uczniów oraz będą mogli kontaktowć się z nim rodzice uczniów objętych terapią logopedyczną w szkole. Innowacja ta będzie realizowana w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Czas realizacji innowacji obejmuje rok szkolny 2019/20, z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Innowacja ta ma na celu zwiększenie dostępu rodziców i uczniów do specjalisty z wykorzystaniem technologii komputerowej i Internetu. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do częstszego podejmowania ćwiczeń logopedycznych i utrwalania prawidłowej wymowy. W ramach realizacji w/w innowacji rodzic dziecka objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną w formie zajęć logopedycznych w szkole będzie miał dostęp do logopedy w godzinach popołudniowych i będzie mógł poradzić się czy dobrze wykonuje ćwiczenia lub jak je wykonać. Logopeda szkolny online dostępny będzie w każdy wtorek w godzinach od 16.00 do 17.00. Zapraszamy rodziców do skorzystania z proponowanej formy kontaktu z logopedą szkolnym.
26 października 2019 r.
To piękne październikowe przedpołudnie spędziliśmy dzisiaj na basenie Laguna w Gryfinie. W pełni wykorzystaliśmy basen z falą morską i dziką rzeką, zjeżdżaliśmy na pontonach i zjeżdżalniach wodnych. Największą frajdę sprawiły nam zabawy w solance na odkrytym basenie. Wróciliśmy wypoczęci i zrelaksowani.
25 października 2019 r.
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. W roku ważnych wydarzeń - 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nasza szkoła włączyła się do działań upamiętniających ważne postaci i wydarzenia. Pragniemy w ten sposób uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. W ramach akcji "Szkoła Pamięta" uczniowie z klasy V i VI odwiedzili Muzeum Woldenberczyków i Wsi Dziedzice. W budynku byłej Szkoły Podstawowej w Dziedzicach powstało między innymi Muzeum Wojskowości, w którym można było obejrzeć historyczne dokumenty, przedmioty wykorzystywane w czasie II wojny światowej oraz posłuchać ciekawych opowieści. Uczniowie klas młodszych wybrali się na miejscowy cmentarz, aby posprzątać bezimienne groby i zapalić znicze. Pamiętano również o naszych zmarłych nauczycielach, na ich grobach także zapłonęły znicze. Nasza pamięć jest wyrazem szacunku dla tych, którzy zapisali się w historii.
22 października 2019 r.
To był ważny dzień dla naszych pierwszoklasistów.Tego dnia złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłodzinie. Zanim jednak Pan Dyrektor pasował ich na uczniów, musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi na zajęciach. Egzamin zdali przepięknie! Na koniec rodzice wręczyli im upominki, a wychowawca Dorota Sokołowska - Filipiak pamiątkowe dyplomy pasowania.
We wrześniu i październiku uczniowie klas 4-8 wzięli udział w zajęciach przyrodniczych "Wykorzystanie roślin w przeszłości i dziś" w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach. Dzieci brały udział w zajęciach laboratoryjnych "Ekstracja i rozdział barwników roślinnych", zajęciach terenowych - rośliny użytkowe i przedmioty z różnych części roślin, a także w pracowni mikroskopowej - oglądały roślinność śródziemnomorską.
Za nami Europejski Tydzień Kodowania, który w tym roku świętowaliśmy od 5 do 20 października. Nie da się ukryć, że my nauczyciele jesteśmy zafascynowani kodowaniem tak samo jak nasi wychowankowie. Jest to ciekawy rodzaj aktywności na zajęciach edukacyjnych. Dzieci w naszej szkole pracowały nad skupieniem, koncentracją, logicznym myśleniem, utrwalały wiedzę, ćwiczyły percepcję wzrokową, pamięć i koordynację wzrokowo - ruchową oraz motorykę małą i dużą. Pod kierunkiem pani Elżbiety Stasiaczyk dzieci kodowały i odkodowywały poprzez zabawę na zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych, świetlicowych oraz dodatkowych rozwijających zainteresowania matematyczne. Kolorowe kubki, żetony w połączeniu z matą dały dzieciom możliwość tworzenia. Również w klasie II i III zabawy z kodowaniem, przygotowane przez panią Joannę Kowalczyk i panią Barbarę Kucharską, sprawiły dzieciom wielką radość. Karol Berliński, uczeń klasy 8, przygotował i przeprowadził ciekawe lekcje w klasie 2, 3 i 4. Była zabawa z programowniem "robota" oraz proste procedury w środowisku Scratch. Na lekcjach informatyki uczniowie pracowali w programach Scratch, Run Marco czy Lightbot. Zabawa z kodowaniem rozwija kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczy samodzielność uczniów i poszerza wyobraźnię, to lepszy start w przyszłość.
15 października 2019 r.
We wtorek uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w I etapie Kuratoryjnego Konkursu z Języka Polskiego i Matematyki. Zadania okazały się trudne i bardzo trudne. Naszą szkołę w II etapie (konkurs rejonowy) będą reprezentować: Oliwia Czerniewska i Karol Berliński z języka polskiego, a z matematyki: Karol Berliński i Piotr Żyła. Gratulujemy i życzymy powodzenia!