16 października 2019 r.
W dniu dzisiejszym w Oddziałach Przedszkolnych w Przelewicach świętowaliśmy "Dzień Ziemniaka". Co prawda pogoda sprawiła nam psikusa, ale my się nie poddaliśmy i to święto uczciliśmy w naszych salach. Dzieci tego dnia obejrzały prezentację, z której dowiedziały się, z jakiego kraju przybył do nas Pan Ziemniak, jak się go uprawia, jakie są popularne jego odmiany i wartości odżywcze. Po obejrzeniu prezentacji dzieci wykazały się doskonałą wiedzą na temat potraw wykonywanych z ziemniaków.
Wiele radości sprawiły dzieciom konkurencje sportowe z ziemniakiem w roli głównej. Po wysiłku fizycznym przedszkolaki użyły swojej pomysłowości, kreatywności i fantazji tworząc Ziemniaczane Stworki Potworki. Wykonane prace dzieci zdobią kąciki przedszkolne ciesząc oczy wszystkich rodziców. Na koniec imprezy zamiast pieczonych ziemniaków były kiełbaski z grilla.
Uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w warsztatach umiejętności zawodowych, które odbyły się 16 października w Zespole Szkół nr 2 CKU w Pyrzycach z okazji IV Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych pod hasłem "Odkryj swój talent". Grupa rozwiązywała zadania związane ściśle z kierunkami zawodów, w których kształci ZS CKU. Na koniec każdy otrzymał certyfikat udziału.
16 października 2019 r.
W tym roku nasza szkoła będzie kontynuowała swój udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym "Trzymaj formę!". Głównym celem w/w programu jest zwiększenie świadomości uczniów dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na ich zdrowie, propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych oraz promocji zasad aktywnego trybu życia. Poprzez projekt będziemy zachęcać uczniów do dokonywania właściwych wyborów żywieniowych i aktywnego spędzania wolnego czasu. Już dziś klasa V rozpoczęła realizację programu podczas zajęć profilaktycznych z pedagogiem szkolnym, panią Agnieszką Andrzejczak. Uczniowie otrzymali broszury informacyjne oraz zostali zapoznani z "Dziesięcioma Przykazaniami Zdrowotnymi" Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia. Na koniec zajęć sami tworzyli plakaty promujące program i przerysowywali Talerz Zdrowia dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, w celu utrwalenia informacji w nich zawartych. Od dziś każdy z nich będzie już pamiętał, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia!
W nowym roku szkolnym 2019/2020 grupy PSZCZÓŁKI oraz MOTYLKI z Oddziału Przedszkolnego w Przelewicach wezmą udział w kolejnej edycji projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". To wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach.
Projekt realizowany jest przez panie: Agnieszkę Wilczak, koordynatora projektu, Justynę Osipowicz i Klaudię Kasperkiewicz - wychowawczynie grup.
Będziemy realizować poszczególne moduły:
* Mały Miś- czytające przedszkolaki
*Misiowy wolontariat
*Play with little Teddy Bear
*Dzień Pluszowego Misia
*Mały Miś i prawa dziecka
*Bezpieczni z Małym Misiem
*Zmisiowany dzień matematyki
*Mali przedsiębiorcy!
Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury oraz na propagowaniu czytelnictwa. Nasz przyjaciel w tym roku będzie brał udział w spotkaniach czytelniczych w przedszkolu oraz w domach przedszkolaków. Miś będzie uczestniczył w niektórych zajęciach dydaktycznych, uroczystościach przedszkolnych i ciekawych imprezach. Autorem projektu jest Aneta Konefal, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej.
11 października 2019 r.
W piękny październikowy dzień wzięliśmy udział w uroczystym apelu poświęconym tym, którzy są częścią naszego życia. To oni, nauczyciele i pracownicy szkoły robią wszystko, abyśmy czuli się w szkole bezpiecznie, zdobywali wiedzę i miło spędzali czas w pięknie posprzątanych klasach. Pamiętamy również o byłych pracownikach, zawsze mile widzianych w murach szkoły. Dla uczczenia tego szczególnego dnia, uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym nie zabrakło scenek z życia szkoły, rozmów w pokoju nauczycielskim, piosenek i tańca. Chyba się podobało - aktorzy i tancerze otrzymali gromkie brawa. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, pan Lucjan Kowalczyk oraz zastępca wójta gminy Przelewice - pan Zbigniew Kupisz. Życzenia popłynęły również od przedstawiciela Rady Rodziców - pani Edyty Borkowskiej. Było bardzo miło:)
Na godzinie wychowawczej w klasie 8 została przeprowdzona lekcja pilotażowa pod hasłem: "Jakie są moje talenty i mocne strony?". Uczniowie przez tydzień prowadzili dziennik sukcesów. Następnie dyskutowali wraz z wychowawcą na temat obejrzanego filmu "Ile potrzeba talentu, a ile ciężkiej pracy, aby osiągnąć sukces?". Podczas pracy w grupach (których zadaniem było odgadnięcie na podstawie życiorysów nazwiska sławnych osób) dowiedzieli się, że droga do sukcesu wcale nie jest łatwa. Pod koniec zajęć uczniowie poznali swoją mocną stronę i to co niekoniecznie nią nie będzie. Uświadomili sobie, że z codziennych zdarzeń mogą dowiedzieć się czegoś o sobie. Pomysł zajęć został zaczerpnięty Fundacji Uniwersytet Dzieci, której misją jest rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego dzieci, aby mogły one korzystać ze swoich talentów, lepiej zrozumieć świat i skutecznie w nim działać.
Krystyna Jabłońska
4 października 2019 r.
W piątek klasa I wraz z wychowawczynią uczestniczyła w VIII festynie"...aby było bezpieczniej" zorganizowanym przez Powiatową Radę Ruchu Drogowego w Pyrzycach. W czasie festynu dzieci mogły dowiedzieć się ciekawostek dotyczących pracy służb mundurowych oraz powtórzyły wiadomości na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Na koniec wszyscy otrzymali podarunki w postaci kamizelek i elementów odblaskowych.
09 października 2019 r. odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej, ich rodzice oraz wychowawca - pani Dorota Sokołowska - Filipiak. Spotkanie to cyklicznie od 6 lat odbywa się pod hasłem "W naszej szkole bezpiecznie czas spędzamy i zdrowo się odżywiamy". Imprezę otworzył dyrektor szkoły - pan Lucjan Kowalczyk, który powitał uczniów i ich rodziców oraz życzył wszystkim udanej zabawy. Pedagog szkoły, pani Agnieszka Andrzejczak przedstawiła rodzicom cel i program spotkania. Pierwszym punktem było przygotowanie przez dzieci i ich rodziców kolorowych kanapek oraz zdrowych sałatek owocowych i warzywnych, a także koktajli owocowych. Po wspólnej degustacji przygotowanych potraw część rodziców i dzieci tworzyła plakaty promujące zdrowy i aktywny styl życia. W międzyczasie rodzice mieli za zadanie rozpoznać pracę plastyczną swojego dziecka, której tematem była "Moja rodzina". Wszystkim udało się odnaleźć właściwy rysunek. Następnie odbyły się zawody sportowe, w których udział brali rodzice i dzieci. Było dużo śmiechu i zabawy. Na koniec każdy pierwszoklasista otrzymał drobny upominek. Dzień pełen wrażeń uczniowie zakończyli z uśmiechem na twarzy, będzie co wspominać.
W dniu 8 pażdziernika 2019 r. klasa IV rozpoczęła realizację programu "Bieg po zdrowie". Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, którego głównym celem jest opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów, a także pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od tytoniu. To już kolejna edycja tego programu w naszej szkole. Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne do przekazania rodzicom w domu oraz wypełniali ankiety wiedzy o zdrowiu. Konstruowano także komiksy nt. szkodliwości palenia papierosów z autorskimi dialogami zaproponowanymi przez uczniów. Realizacja programu będzie obejmowała cały rok szkolny 2019/20.
4 października 2019 r.
Ziemia Lubuska zachwyca i od lat przyciąga ogromną rzeszę turystów. Nic więc dziwnego, że i my postanowiliśmy tam wyruszyć. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, które oprócz zbiorów eksponatów sztuki, etnografii, historii słynie w Polsce z największego zbioru portretów trumiennych, blach herbowych i epitafijnych. Obok muzeum znajduje się ceglany zamek wybudowany na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego, który udało się nam nawet zdobyć bez większego trudu.
Następnie udaliśmy się do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień, który kryje niejedną tajemnicę. Eksploracja zagadkowych korytarzy MRU w świetle latarek (i nietoperzy) była niesamowitym doświadczeniem. Podobnie przejazd podziemną drezyną - niektórzy mieli nielada problem, żeby uruchomić to cudo techniki.
Po wyczerpującym, podziemnym marszu czekały na nas kiełbaski z grilla, na które niektórzy udali się pieszo - omijając uważnie "zęby smoka" lub jadąc wozem opancerzonym.
Ważnym doświadczeniem okazał sie turniej strzelecki. Nie było to łatwe zadanie dla wszystkich! W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Gościkowie - Paradyżu u Cystersów, aby zwiedzić zespół klasztorny wraz z ogrodem.
Późnym popołudniem wróciliśmy do swoich domów zmęczeni, ale szczęśliwi, bo nazajutrz była sobota. Dzień wolny, więc można dłużej pospać i wypocząć...
Krystyna Jabłońska
Pod tym hasłem przystąpiliśmy do akcji "Dzieci zbierają elektrośmieci". Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału. Nie wiesz co zrobić ze zużytym sprzętem - drukarką, telefonem, komputerem, telewizorem czy lodówką? Teraz już wiesz - przynieś do szkoły, a w zamian czekają nagrody.
wrzesień 2019
W minionym tygodniu mali przyjaciele przyrody z odziału przedszkolnego wraz z opiekunami wzięli czynny udział w akcji "Sprzątanie Świata - Polska" , której przyświęcało hasło: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy". Przedszkolaki z ogromnym zapałem segregowały zebrane śmieci wokół przedszkola i na placu zabaw. Poprzez praktyczne działania, dzieci dowiadują się i zapamiętują, jak dbać o naszą planetę i czym skutkuje jej zaśmiecanie. Postawa najmłodszych jest godna do naśladowania.
Mamy dobre wiadomości. We wrześniu, dzięki udziałowi w programie OSE (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna), w naszej szkole, działa już szerokopasmowy, szybki i bezpieczny internet. Oprócz tego szkoła wzbogaciła się o dwa monitory interaktywne z programu Aktywna Tablica. Teraz lekcje będą jeszcze ciekawsze, dostęp do wiedzy będzie łatwiejszy i zdobędziemy nowe kompetencje.
30 września 2019 r.
Dzisiejszy dzień był bardzo miły, szczególnie dla męskiej części szkoły. Od rana chłopcy otrzymywali życzenia i prezenty od swoich koleżanek. Również im został poświęcony apel. Podczas apelu delegaci z klas stanęli do rywalizacji o miano Super Chłopaka 2019. Antek z klasy 2, Maciek z klasy 5, Cyprian z klasy 6, Paweł z klasy 7 oraz Jakub z klasy 8 musieli podołać różnym zadaniom, nie zawsze męskim. Okazało się, że świetnie sobie poradzili. Po podliczeniu punktów komisja, w składzie pani Anna Komada i pani Jolanta Czerniak, ogłosiła werdykt. Super Chłopakiem został Jakub Wilczak. Serdecznie gratulujemy!
wszystkich chętnych rodziców
NA BEZPŁATNE WARSZTATY
W PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W PYRZYCACH
(zapisy w sekretariacie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej pod nr tel. 91 5700 744 lub w sekretariacie SP Kłodzino pod nr tel. 91 5643 111)
W ramach zajęć z edukacji przyrodniczej uczniowie klasy drugiej wykonali samodzielnie doświadczenie związane z krystalizacją soli. Dzieci chętnie i z ciekawością przystąpiły do eksperymentu, dokładnie wykonywały wszystkie czynności. Na efekty poczekamy 2 tygodnie i zaprezentujemy na naszej stronie.
Joanna Kowalczyk
A oto wyniki eksperymentu:
We wrześniu wybrano uczniów, którzy będą aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły i mieli wpływ na jej funkcjonowanie. Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie, a ich reprezentantami zostali:
Natalia Żuk - przewodnicząca
Patrycja Grzesiek - zastępca przewodniczącej
Zuzanna Owczarczak
Wiktoria Wyszyńska
Oktawia Merska
Aleksandra Rogoda
Opiekunem SU są panie: Magdalena Lubowiecka i Olga Rusiecka.
Zapraszamy do wzięcia udziału w zbiórce kasztanów i żołędzi dla zwierząt leśnych. Zebrane kasztany i żołędzie przynosimy do szkoły od poniedziałku 30 września.
Pomóżmy zwierzętom leśnym przetrwać zimę!
24 września 2019 r.
Jesienią najpiękniej jest na wsi. Przekonali się o tym uczniowie klas V - VII, którzy wzięli udział w zajęciach eksperymentalnych i matematyczno - przyrodniczych w Bełcznej. Bełczna to wieś położona niedaleko Łobza, otoczona polami i lasami. Mieści się tam Dworek Tradycja z ponad trzystuletnią tradycją, który pamięta bezmiar burzliwych, pięknych i dziwnych historii. W murach budynku mieścił się zajazd i pastorówka, a po wojnie umieszczono tu archiwum powiatowe, pełnił on także funkcję szkoły.
Dzięki udziałowi w projekcie Pyrzyce+ mogliśmy wziąć udział w tradycyjnych zajęciach. Mieliśmy okazję samodzielnie skomponować barwę i zapach jesiennego mydła, wykonać lawendowe woreczki do szaf oraz dowiedzieć się czego i jakich środków używano dawniej na wsi do prania. To, że mogliśmy sami wyprać na tarze ściereczki, później je wymaglowaći i wyprasować żelazkiem na duszę, było dodatkową atrakcją. Zdobyliśmy wiedzę połączoną z zabawą. Było super!