Od 25 marca rozpoczęliśmy naukę na odległość. Wiele materiałów, które wykorzystujemy w pracy dostępna jest w internecie i zachęcamy do korzystania z nich. Jeżeli uczeń nie będzie miał dostępu do internetu, papierową wersję zadanych prac można odebrać w sekretariacie szkoły w godzinach od 9.00 do 14.00. Przypominamy również o możliwości odebrania książek i ćwiczeń ze szkoły.
Dyrekcja Szkoły
26 marca 2020 r.
BEZPIECZNA PRACA Z KOMPUTEREM I W INTERNECIE
Upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń, w tym związanych z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych, jest jednym z podstawowych zadań systemu oświaty.
W przypadku konieczności pracy zdalnej, zapewnienie bezpieczeństwa uczniów pozostających w domu spoczywa na ich rodzicach. Są oni także odpowiedzialni za potencjalne szkody, jakie mogą spowodować ich dzieci za pośrednictwem internetu innym osobom.
Poniżej znajdą Państwo wybrane, możliwe zagrożenia, na które należy zwrócić uwagę.
TREŚCI ZAGRAŻAJĄCE ROZWOJOWI PSYCHICZNEMU I MORALNEMU UCZNIÓW.
Podczas przeglądania treści potrzebnych do nauki w wynikach wyszukiwania może pojawić się strona, która nie jest przeznaczona dla dzieci. Również niektóre aplikacje sugerowane użytkownikowi strony są nieodpowiednie dla dziecka.
Warto ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej. W miarę możliwości rodzice powinni jednak towarzyszyć dziecku podczas nauki. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych uczniów.
NIEZWERYFIKOWANE INFORMACJE. CO JEST PRAWDĄ, A CO FAŁSZEM?
Podczas nauki on-line dziecko może natrafić w internecie na informacje, które wzbudzą w nim niepokój. Ważne jest, aby omówić taką sytuację i wyjaśnić dziecku, że wiele treści zamieszczanych w sieci nie służy informowaniu, a często tylko przykuwaniu uwagi czy zwiększaniu częstotliwości odwiedzin danej strony.
REKLAMY
W sieci pojawia się mnóstwo reklam, które są często profilowane dla konkretnego użytkownika. Rodzice powinni pamiętać o wynikających z tego zagrożeniach.
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU
Zarówno uczniowie, rodzice, jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że nieodpowiedzialne logowanie się do stron komercyjnych, bez przeczytania regulaminu portali, automatyczne wyrażanie zgód na dostęp do zdjęć, filmów, kontaktów, które są w telefonie, może okazać się niebezpieczne.
Ważne jest również, aby podczas zdalnej nauki nie narazić się na nieumyślne złamanie prawa, gdy nieświadomie udostępnimy dane osobowe lub wizerunek kolegów i koleżanek.
UZALEŻNIENIE OD INTERNETU
Dziecko, korzystając z internetu do nauki i zabawy, nie powinno przekraczać czasu zalecanego na pracę przy komputerze dla danej grupy wiekowej. Może to skutkować zarówno problemami z koncentracją i nauką, ale również ze zdrowiem fizycznym.
BEZPIECZEŃSTWO SPRZĘTÓW I DOSTĘPU DO SIECI
Sprawdzajmy aktualność zabezpieczeń na komputerach i smartfonach dziecka.
Istnieją darmowe programy kontroli rodzicielskiej. Każdy system operacyjny daje również możliwość ustawienia pewnych ograniczeń.
NIEBEZPIECZNE KONTAKTY
Dzieci i młodzież, które korzystają z internetu, szczególnie z portali społecznościowych, są narażone na kontakt z osobami mającymi złe intencje, zamierzającymi popełnić przestępstwo.
Dlatego też rodzice i nauczyciele powinni szczególnie interesować się, z kim dziecko utrzymuje kontakt oraz informować o wszelkich próbach kontaktu ze strony obcych osób.
CYBERPRZEMOC
O wszelkich formach cyberprzemocy (słownej, nękania, podszywania się pod inne osoby) należy informować odpowiednie organy, zarówno w sytuacji, kiedy ofiarą jest nasze dziecko, jak i wówczas, kiedy jest ono świadkiem takich działań.
GRY KOMPUTEROWE I WIDEO
Dzieci są również narażone na nieodpowiednie treści zawarte w grach. Aby tego uniknąć, warto sprawdzać kategorię wiekową danej gry oraz to, czy nie zawiera np. scen przemocy, hazardu, pornografii. Europejski system klasyfikacji gier PEGI nadaje oznaczenia wieku i treści zawartych w grze. Są one obecne praktycznie na każdej grze dostępnej on-line bądź w sklepie.
Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami zamieszczanymi na stronie
https://ose.gov.pl/pakiety-edukacyjne
Bibliografia:
https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc--poradnik-dla-szkol
24 marca 2020 r.
Od jutra rozpoczynamy lekcje na odległość. Wszelkie pytania i wątpliwości prosimy kierować na adres klodzinoefs@wp.pl lub bezpośrednio na pocztę nauczycieli. W szkole, od 8.00 do 14.00, można odebrać podręczniki i ćwiczenia z zachowaniem należytej ostrożności. Życzymy owocnej nauki.
Dyrekcja Szkoły
23 marca 2020 r.
Od środy, 25 marca 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, w szkole rozpoczynamy nauczanie na odległość. Na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce #zdalnelekcje znajdą się zadania dla wszystkich uczniów zgodne z podstawą programową.
Będziecie pracować wg podanego poniżej planu lekcji.docx:
Klasa IV
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
1. J. polski J. polski J. polski J. polski J. niemiecki
2. Matematyka Matematyka J. angielski J. angielski Technika
3. Historia Przyroda Religia Informatyka Matematyka
4. Muzyka Wf Plastyka Wf Wf
Klasa V
1. Matematyka Matematyka J. niemiecki J. angielski Matematyka
2. J. polski J. polski J. polski J. polski J. angielski
3. Geografia Wf Muzyka Wf Biologia
4. Plastyka Historia Religia Informatyka Technika
5. Wf
Klasa VI
1. J. polski J. polski J. polski J. polski J. angielski
2. Geografia J. niemiecki Religia Wf Matematyka
3. Matematyka Matematyka Wf J. angielski Technika
4. Informatyka Plastyka Historia Muzyka Biologia
5. Wf
Klasa VII
1. Geografia J. niemiecki J. angielski J. polski Fizyka
2. Matematyka Matematyka J. polski J. niemiecki J. polski
3. Historia Muzyka Biologia Wf J. angielski
4. J. polski Geografia Wf Religia Matematyka
5. Plastyka Chemia Wf Informatyka
Klasa VIII
1. Informatyka Matematyka J. polski Edb Biologia
2. J. polski J. polski Wf WOS Fizyka
3. J. niemiecki Geografia J. angielski Religia Matematyka
4. Matematyka Chemia Historia J. polski J. angielski
5. Wf Wf
Dyrekcja Szkoły
16 marca 2020 r.
Drodzy Uczniowie!
Od dzisiaj rusza serwis www.gov.pl/zdalnelekcje, gdzie można znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. Jest to nowa forma uczenia się, która powinna sprawić Wam wiele satysfakcji. Zachęcamy Was wszystkich, od pierwszoklasisty począwszy, do wykonywania zadań znajdujących się w serwisie. Dzięki temu utrwalicie wiedzę i powtórzycie dotychczasowe wiadomości. Życzymy Wam owocnej nauki.
Dyrekcja Szkoły
Czas od 16 do 25 marca to nie są ferie. Dzieci nie chodzą do szkoły, ale to czas kwarantanny.
Proszę nie pozwólcie Waszym dzieciom:
Przebywać w miejscach zatłoczonych
Spotykać się z rówieśnikami
Spędzać czas na podwórku, placu zabaw
Ograniczcie spotkania Waszych dzieci z osobami starszymi
Dzieci powinny być przede wszystkim w domu. Tam są bezpieczne. Ten czas powinny przeznaczyć na czytanie lektur i naukę w domu. Państwa dzieci mogą korzystać z materiałów edukacyjnych polecanych przez MEN. Oto one:
Dla uczniów klasy 8, przygotowujących się do egzaminu przygotowano następujące linki do materiałów:
Dyrekcja Szkoły
W DNIACH 16 – 25 MARCA 2020 R. SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA BRZECHWY W KŁODZINIE ORAZ ODDZIAŁ I PUNKT PRZEDSZKOLNY W PRZELEWICACH Z POWODU KORONAWIRUSA
ZAMKNIĘTE
W DNIACH 16 – 25 MARCA 2020 R. SEKRETARIAT SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANA BRZECHWY W KŁODZINIE
NIECZYNNY
Dokumenty dotyczące rekrutacji do Oddziału/Punktu Przedszkolnego oraz SP Kłodzino przyjmowane będą przez pracowników obsługi SP Kłodzino pozostających w budynku szkoły.
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Zajęcia w naszej szkole zostają zawieszone na okres 2 tygodni. 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. Od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół.
Rodzicu,
Uczniu,
10 marca 2020 r.
8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętają o nim mężczyźni i chłopcy. Składają życzenia, wręczają kwiaty i drobne prezenty. Męska część naszej szkoły również pamiętała o swoich koleżankach. W tym roku ten miły dzień umiliły tańce, okolicznościowe wiersze, utwory muzyczne oraz wywiad "Po co są kobiety?". Było wesoło i przyjemnie.
9 marca 2020
W dniu dzisiejszym nasi uczniowie z klas VI - VIII wzięli udział w konkursie wiedzy o zdrowym stylu życia "Trzymaj formę". Celem konkursu jest zwiększenie świadomości dotyczacej wpływu żywienia i aktywności fizycznej wśród młodzieży. Etap I został przeprowadzony on - line, a wzięli w nim udział: Roksana Fedorowicz i Klaudia Zielińska z klasy 6, Patrycja Grzesiek i Natalia Żuk z klasy 7 oraz Karol Berliński i Piotr Żyła z klasy 8. Na wyniki musimy poczekać do 8 kwietnia 2020 r. Trzymamy kciuki za naszych uczniów, przed nimi II, a może III etap konkursu.
Miło nam poinformować, że uczeń klasy 8 Karol Berliński został finalistą Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego w roku szkolnym 2019/2020. Zabrakło tylko 1 punktu, by nasz uczeń został laureatem. Karol zdobył 40 punktów i wysoką lokatę pokonując ponad 130 uczestników. Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy!
Nie posyłaj chorego lub przeziębionego dziecka do szkoły.
Jeśli nie miałeś kontaktu z osobą chorą, nie masz powodu do obaw.
Jeśli ktoś z Was lub Waszych znajomych w ciągu ostatnich dni wrócił z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, musi bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną i zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Sprawdzaj na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
Prosimy o zapoznanie się i wykorzystanie zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczących podstawowych środków ochrony przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego można znaleźć tutaj.
Pamiętajcie o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, w tym np. o częstym myciu rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania. Instrukcja prawidłowego mycia rąk znajduje się w każdej łazience - zapoznajcie sie z nią!
Dyrekcja Szkoły
3 marca 2020 r.
Dzisiaj w klasie drugiej odbyły się bardzo interesujące zajęcia pt. "Skąd się bierze prąd?". Rozpoczęły się od obejrzenia filmu edukacyjnego pt. "Nie taki prąd straszny". Jednak uczniowie nie poprzestali tylko na teorii i przystąpili do działania. Każde dziecko przeprowadziło doświadczenia, które polegały na zaprojektowaniu i zbudowaniu zestawów elektronicznych, np. urządzenie grające czy świecące, które po zapadnięciu zmroku włącza światło. Pomysłów było wiele. Eksperymenty te pozwoliły uczniom wejść w tajemniczy świat elektroniki i elektrotechniki i poznać zasady działania układów elekronicznych.
Joanna Kowalczyk
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W ramach akcji kontynuowanej od września "Szkoła Pamięta", włączyliśmy się do obchodów tego ważnego wydarzenia. Wykonano gazetkę ścienną z ważnymi datami, zdjęciami i krótkimi informacjami przypominającymi postacie i wydarzenia, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Postawiono i zapalono znicze w miejscach pamięci. Przeprowadzono lekcje o "Żołnierzach Wyklętych". Nasi uczniowie wzięli również udział w biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Wilczym tropem". Pamiętamy!
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.
Polecamy materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Radia:
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. W ostatnim tygodniu stycznia grupy przedszkolne przy Remizie obchodziły Dzień Babci i Dziadka w Gminnym Centrum Kultury w Przelewicach. W pięknie udekorowanej sali przedszkolaki przedstawiły program artystyczny pod kierunkiem pań: M. Mierzwy, P. Więckowskiej, J. Osipowicz, A. Wilczak i K. Kasperkiewicz. Były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe. Oprócz montażu słowno-muzycznego, goście obejrzeli także pokaz taneczny w wykonaniu dzieci. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami. W przyjęciu gości pomogli rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Spotkanie było okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania.
Regulamin konkursu
Selfie z książką
a) mobilizowanie uczniów do czytania,
b) rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury,
c) pobudzanie wyobraźni uczniów oraz ciekawości świata,
d) popularyzacja wartościowej literatury wśród dzieci i młodzieży,
e) aktywizowanie uczniów poprzez udział w konkursach,
f) kształtowanie gustów czytelniczych,
g) podniesienie poziomu czytelnictwa.
3. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni uczniowie.
4. Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedno zdjęcie wykonane na papierze NAJLEPIEJ FOTOGRAFICZNYM, czarno-białe lub kolorowe, w formacie 15x21.
5. Zdjęcie należy podpisać i dostarczyć do biblioteki najpóźniej do 20 marca 2020 roku. Do pracy należy dołączyć podpisaną przez rodziców zgodę na udział w konkursie (załącznik nr 1, do nabycia w bibliotece).
6. Najciekawsze zdjęcia będą zaprezentowane na wystawie szkolnej, a zwycięskie prace na stronie internetowej szkoły.
7. Kryteria oceny:-oryginalne i pomysłowe ujęcie tematu-walory estetyczne zdjęcia-zgodność z tematyką konkursu.
8. Prace konkursowe będą oceniać uczniowie i nauczyciele, oddając swój głos na wybrane zdjęcie.
9. Głosowanie odbędzie się 23 marca.
10.Zgłoszenie pracy przez autora jest równoznaczne z akceptacją warunków regulaminu.
11. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.
Zapisy do klasy pierwszej
na rok szkolny 2020/2021
Dyrektor SP w Kłodzinie informuje, że podania do klasy pierwszej należy składać w szkole do dnia 20 marca 2020 r.
Podania do klasy pierwszej dostępne będą na stronie internetowej gminy, w sekretariacie szkoły i tutaj.
Zapisy do klasy "0" na rok szkolny 2020/2021
Dyrektor SP w Kłodzinie informuje, że podania do klasy "0" należy składać w szkole do dnia 20 marca 2020 r.
Podania do klasy "0" dostępne będą na stronie internetowej gminy, w sekretariacie szkoły i tutaj.
Ogłoszenie naboru dzieci do Punktu/Oddziału
Przedszkolnego w Przelewicach na rok 2020/2021
Ogłasza się nabór dzieci do Punktu/Oddziału Przedszkolnego w Przelewicach na rok szkolny 2020/2021. Przed złożeniem wniosku proszę o zapoznanie się z Regulaminem rekrutacji dzieci do Punktu/Oddziału Przedszkolnego w Przelewicach przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłodzinie.
Wniosek wraz z załącznikami należy składać w terminie od 09.03.2020 r. do 20.03.2020 r. w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłodzinie.
Dyrektor szkoły
Lucjan Kowalczyk
Wniosek oraz załączniki do pobrania znajdują się w zakładce Dokumenty szkoły.